izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

Tiyatrodaki Gülen ve Ağlayan Surat Ne Anlama Gelmektedir?

Tiyatrodaki Gülen ve Ağlayan Surat Ne Anlama Gelmektedir

Bugün sizler için, İzmir tiyatro kursu temsilcileri olarak, tiyatroda bulunan gülen ve ağlayan suratın ne anlama geldiğinden kısaca bahsedeceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra tiyatrodaki gülen ve ağlayan suratın ne anlama geldiğini kesinlikle öğrenerek sitemizden ayrılacaksınız.

Tiyatrodaki-Gülen-ve-Ağlayan-Surat-Ne-Anlama-Gelmektedir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

  • Tiyatrodaki Gülen ve Ağlayan Surat Ne Anlama Gelmektedir?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Tiyatrodaki Gülen ve Ağlayan Surat Ne Anlama Gelmektedir?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Tiyatro, Yunanca  theatron yani “görme yeri” sözcüğünden gelmektedir.  Bugünün çağdaş tiyatro tarihi bağ bozumu ve şarap tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır. Her yıl kentin ileri gelenlerinden biri seçilir ve bağ bozumu zamanında Festival düzenlemesi ve Dionysos’u onurlandırması beklenirdi. Adından söz ettirmek isteyen soylu ve zenginler itibarlarını tazelemek için birbirleriyle yarışırlardı. İşte tiyatro da bu şenliklerde ortaya çıkmış bir sanat dalıdır.

Antik Yunanda gümüzde geçerli olan oyunculuk anlayışı yoktu. İfade edilen duygular jest ve mimikler yerine  oyuncuların ellerinde tuttukları ve yeri geldikçe yüzlerine koydukları masklarla belirtilirdi. Yunan tiyatrosunda 2 tür oyun vardı. Tragedya ve komedya. Tragedyalarda içerik daha çok, Tanrılarla insanların  kavgaları üzerineydi. Dönemin dini inanışlarının sembolik bir ifadesi olarak, oyunlarda Tanrılar ve insanlar arasındaki çatışmalar anlatılırdı.  Komedyalar ise çoğunlukla siyasi alay içerikliydi. İzleyici sayısının bazen 10 binlere ulaştığı dekor ve kostümün kullanılmadığı dönemin tiyatrolarında, abartılı argo sözler ve eleştiriler yapılırdı. Oyuncunun daha sonra söylediği sözlerden dolayı sorumluluğunun olmaması ve tanınmaması açısından büyük masklar kullandıkları düşünülmektedir. Bugün tiyatronun simgesi haline gelen gülen ve ağlayan maskeler işte bu uygulamanın bir devamıdır. Bu masklardan gülen yüz, filozof Herakleitos’u ağlayan yüz ise filozof Demokritos’u simgeler. Herakleitos (ağlayan melankolik) sert tabiatlı bir filozoftur. insanlığın durumuna acıdığı için asık yüzle dolaşırdı ve lakabı ağlayandı. Demokritos ise (gülen melankolik) insanlığın durumunu anlamsız ve komik bulduğu için alaycı bir tebessümle gezerdi, lakabı gülen filozoftu. Aynı zamanda bu maskeler, uzakta bulunan seyircilere, oyuncunun ifadesini görsel olarak aktarmak, ve maskenin şekli dolayısıyla megafon gibi kullanarak sesini iyice aktarabilmek için de kullanılıyordu.


Bugün İzmir tiyatro kursu temsilciler olarak sizler için bir yazı hazırlamıştık. Umarız yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Comments are closed.