izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

Tiyatro Nedir?

Tiyatro Nedir?

Bugün ki yazımızda tiyatronun ne olduğu ve tarihi hakkında bir içerik hazırladık. Aklınızda şu sorular mı var;

+ Tiyatro nedir?

+ Tiyatronun tarihi nedir?

+ Tiyatronun geçmişi nedir?

+ Tiyatro nasıl öğrenilir?

Tiyatro Nedir

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda tiyatro hakkında oluşabilecek tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Dilerseniz tiyatro hakkında dünya üzerindeki en doğru bilgileri derlediğimiz yazımıza geçelim.


Tiyatronun Tarihi/Geçmişi

Tarihteki ilk tiyatronun nerede,ne zaman ve nasıl başladığı henüz bilinmemektedir fakat ilkel insanların av dönüşünde, avladıkları avların çerverisinde yaptıkları sevinç gösterileri yaparken çıkardıkları sesler ile ettikleri dans ile ortaya çıktığı söylenmektedir. Zaman ilerledikçe, toplu bir şekilde yaşamaya başlayan insanların, belirli zamanlarda bir araya toplanmaya başlamaları sırasında içlerinden birinin yüksek bir yere çıkarak taklitler yapmasıyla başlayan tiyatro zamanla şenliklere ve panayırlara dönüştü. Daha sonraları tiyatroda yer alan insanlar belirlendi, önceleri bu kişi sayısı bir iken zaman ilerledikçe iki, üç olarak artmaya başladı. Bu oyunlar ve gösteriler toplumun ilgisini çekince bir sanat özelliği kazandı ve böylece tiyatro bir meslek haline geldi.

Bizde tiyatro, çok eskilere dayanan orta oyunu ve gölge oyunu olarak başlamıştır. Gölge oyununun yapılış şekli; ışıklandırılan bir beyaz perde üzerine, belli tiplerdeki kuklaların hareket ettirilip konuşturulması ile yansıtılan Hacivat ve Karagöz oyunlarıdır.

1948 yılında kurulan “Uluslararası Tiyatro Enstitüsü”, 1961 yılında almış olduğu bir karar ile 27 Mart gününü “Dünya Tiyatrolar Günü” olarak kabul etmiştir. Her yıl bu enstitüye üye ülkeler, 27 Mart gününü “Tiyatro Günü” olarak kutlarlar.


Tiyatro Nedir?

Tiyatro; dram, vodvil ve komedi gibi edebiyat türlerinin sahne­de seyircilerin önünde canlandırılan bir gösteri sanatıdır, Tiyatro­da yaşanmış veya yaşanabilir olaylar oyun biçiminde sahnede oynanır.

Tiyatro Nasıl Öğrenilir?

Tiyatro öğrenmek için artık teknolojinin ilerlemesi sebebiyle evde bile dersler alabilirsiniz fakat bizim size önerimiz tiyatro kursuna gidip öğrenilmesi daha etkili olur. Bir tiyatro kursuna gitmek için gerekli en erken yaş 4-5’tir. Eğer tiyatro eğitimi almak istiyorsanız asla durmayın.


Ayrıca; tiyatro kurslarının ne olduğunu veya tiyatro kurslarında derslerin nasıl işlendiğini öğrenmek istiyorsanız “Tiyatro Kursu Nedir? Tiyatro Kursunda Neler Yapılıyor?” isimli yazıyı okumanızı öneririz.

Comments are closed.