izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

Tiyatro Eğitimi

Tiyatro Eğitimi

Tiyatronun Doğuşu

tiyatroTiyatro bilindiği üzere Eski Yunanistan’da doğmuştur. Birçok tanrıya sahip olan bu halk, zevk, içki ve eğlence konusunda da, bir tanrı yaratmışlardır.

Dionysos olarak tanınan bu tanrıya sunduğu eğlence için, minnetlerini ödemek isteyen insanlar, yılda bir kez, belli günlerde “Dionysos Şenlikleri” ismiyle eğlenceler düzenlediler. İşte bu eğlenceler sırasında içkinin de etkisiyle, bazıları hikayeler anlatır, taklitler yapardı.

Önceleri içkiden kaynaklı olarak yapılan bu gösteriler sonrasında düzenli bir hal adı hatta bu işi meslek olarak görenler bile oldu. Bu şekilde tek kişilik tiyatro doğmuş oldu.

Tek kişilik olarak ilgi görse de belli bir süre sonra kişi sayısı arttı ve diyolaglar ortaya çıktı. Bu tiyatroyu daha eğlenceli ve izlenilir kıldı. Gittikçe profesyonelleşen tiyatro meslek halini aldı.

O çağda gelişmeyen tiyatro edebiyatı, doğaçlamalarla ilerliyordu fakat tiyatro düzenli hale geldikçe edebiyat ve piyeslerde gelişme gösterdi.

İlk tiyatrolar, genellikle bir yamaçta kurulur ve 20,000’ e kadar seyirci alabilirdi. Ayrıca ses düzeyi de çok iyi ayarlanmıştı, en arkadaki seyirciler bile sesleri duyması mümkündü.

Tiyatro Dersi İzmir – İzmir Tiyatro Dersi

Comments are closed.