izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

Oyunculuk ve Drama Dersleri

Oyunculuk ve Drama Dersleri ;

Oyunculuk ve drama derslerinde neler yapılır ?

1) Nefes ve bedenle tanışma (egzersizler)

2) Diksiyon – güzel konuşma sanatı

3) Doğaçlama- hareket

4) Rol ve dramatik çalışmalar

5) Şan

1) Nefes ve bedenle tanışma : doğru nefes alma teknikleri, diyafram kullanmayı öğrenme,
diyafram kullanarak beden eğzersizleri yapmak..

2) Diksiyon-güzel konuşma sanatı : doğru nefes kullanmak düzgün bir telaffuzu beraberinde getirir. Doğru nefes; doğru ses ve doğru diksiyon kullanmak demektir. Doğru nefes kullanarak düzgün bir diksiyon ve etkileyici konuşma yetisine sahip olunur..

3) Doğaçlama- hareket ; oyunculuk eğitiminin başlıca konularından biri doğaçlamadır. Doğaçlama, kişinin hem yaratıcılığını geliştirir hem de sözlü ya da sözsüz ifade becerilerini arttırır. Eğitimin, katılımcılar açısından en keyifli, en eğlenceli bölümüdür. Çeşitli oyunlarla durum ve hareket gelişimi hedeflenir.

4) Rol ve dramatik çalışmalar; temel oyunculuk becerilerine girişle başlayan dersler, rol, tirat, parça, sahne çalışmaları ile devam eder. Bu aşamada katılımcılar önceleri bireysel becerileriyle, sonrasında ise ikişerli ya da üçerli grup çalışmalarıyla temel tiyatro eserleri ile rol ve parça çalışmaları yaparlar. Parçalar ve tiratlar özel olarak farklı duyguları ifade etmeye yönelik olarak zengin bir katalog içinden seçilir ve uygulanır.

5) Ses eğitimi (şan) ; ses eğitimi sahne üzerine sesi doğru kullanmayı öğretmeyi amaçlar. Bu sayede sahnede saatlerce oynanacak bir eser sonunda ses kısılması, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar engellenmiş olacaktır.

Tiyatro Kursu izmir 

Comments are closed.