izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

DİKSİYON NEDİR

Diksiyon duygu ve düşünceleri ifade ederken sözcüklerin ses özelliklerine göre, vurgu ve tonlamaların doğru bir üslupla konuşulması sanatıdır.Diksiyonun temeli ses dediğimiz iletişim aracını doğru bir şekilde kullanılması ve sözleri söylerken doğru telaffuz etmeye kuruludur.Jest ve mimikleride kapsayan diksiyon,özellikle tiyatro ve sinema oyunlarında çok öenmlidir.Ayrıca bir topluluk önündede etkili bir konuşma yapmak için disksiyon eğitimi alınmalıdır.Peki diksiyon eğitimi nasıl verilir?

Bir çok kurs mevuttur aslında diksiyon ve konuşma sanatıyla ilgili,ayrıca okullardada ders olarak verilmektedir.Öğrencilere öncelikle;soluma,fonetik (söyleyiş),artikülasyon (boğumlama) ,vurgu,iletme gücü temelinde eğitimler verilir.İlk amaç diaframı nasıl kontrol edilmesi gerektiğinin öğretilmesidir ve bu yolla ses çıkış kaynakları ve nasıl kullanılması gerektiği öğretilir.Peki diksiyonun faydaları nelerdir?

Doğru ve eksiksiz konuşmak için  diksiyon derslerinin kişilere düzgün konuşmanın yanı sıra pek çok faydası vardır. Sesini ve bedenini olması gerektiği gibi kullanan kişiler yetiştirmeyi amaçlayan eğitimlerin diğer faydaları ise;

Doğru nefes alıp vermeyi öğretir.

Tonlama ve vurgu kurallarını öğretir.

Bireyin iletişim becerilerini geliştirir.

Sesin nasıl daha etkileyici bir biçimde kullanılacağını öğretir.

Oyunculukta ses kontrolü, doğaçlama yeteneğini kontrol etmesini sağlar.

Topluluk önünde konuşma yaparken heyecanı kontrol etmeyi öğretir.

diksiyon kursu İzmir // İzmir diksiyon dersi

Comments are closed.