izmir'in Eğlenceli Adresi Tiyatro Kursu
"Hayat bir tiyatro sahnesi haydi sahneye" diyerek yola çıkan tiyatro kursunun sitesine hoşgeldiniz.

Atilla İlhansız 7 yıl

15 Haziran 1925’te dünyaya gelen, şair, romancı, denemeci, gazeteci ve eleştirmen Attila İlhan öldüğünde günlerden 11 Ekim idi. 2005’te 80 yaşındayken aramızdan ayrılan İlhan’ın Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştu.

15 Haziran 1925′te Menemen’de doğdu. Tam ismi, Attila Hamdi İlhan’dır. 1941’de İzmir Atatürk Lisesi’nde öğrenciyken bir mektubunda Nazım Hikmet’in bir şiirinden alıntı yapınca, henüz 16 yaşındayken tutuklandı. Türkiye’nin hiçbir yerinde okuyamayacağına dair bir belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Danıştay kararıyla, 1944’te okula döndü. 1946’da İstanbul Işık Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu.

1951’de Gerçek gazetesinde bir yazısından dolayı soruşturmaya uğrayınca Paris’e tekrar gitti. Fransızca’yı ve Marksizm’i öğrendi. 1950′leri İstanbul – İzmir – Paris üçgeninde geçirdi. Yurda döndükten sonra, Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Son sınıfta gazeteciliğe başlayarak öğrenimini yarıda bıraktı. Sinemayla olan ilişkisi, yine bu dönemde, 1953′te Vatan gazetesinde sinema eleştirileri yazmasıyla başladı.

1957′de gittiği Erzincan’da askerliğini yaptıktan sonra tekrar İstanbul’a döndü. Sinema çalışmalarına ağırlık verdi. 15’e yakın senaryoya Ali Kaptanoğlu adıyla imza attı. Sinemada aradığını bulamayınca, 1960′ta Paris’e geri döndü. Sosyalizmin geldiği aşamaları ve televizyonculuğu incelediği bu dönem, babasının ölmesiyle birlikte yazarın İzmir dönemini başlattı. Sekiz yıl İzmir’de kaldı. Aynı yıllarda, şiir kitabı olarak Yasak Sevişmek ve Aynanın İçindekiler serisinden Bıçağın Ucu yayınlandı. 1968′te evlendi, 15 yıl evli kaldı.

1973′te Ankara’ya taşındı. Sırtlan Payı ve Yaraya Tuz Basmak ‘ı Ankara’da yazdı. 81′e kadar Ankara’da kalan yazar “Fena Halde Leman” adlı romanını tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti. Gazetecilik serüveni Milliyet ve Gelişim Yayınları ile devam etti. Güneş ve Meydan gazetelerinde yazdı. 1996’dan itibaren köşe yazılarını Cumhuriyet gazetesinde sürdürdü. 1970′lerde yayınlanan “Sekiz Sütuna Manşet”, “Kartallar Yüksek Uçar” ve “Yarın Artık Bugündür” dizilerinin senaryosunu yazdı.

İlk kalp krizini 1985’te geçirdi. Bu tarihten sonra kardiyolojik sorunları devam eden İlhan’ın 2004′ten itibaren sağlık durumu daha da bozuldu. 11 Ekim 2005′te İstanbul’daki evinde geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu hayata veda ettiğinde 80 yaşındaydı.

Şiirlerinden…

Ben Sana Mecburum

Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.

Ağaçlar sonbahara hazırlanıyor
Bu şehir o eski İstanbul mudur
Karanlıkta bulutlar parçalanıyor
Sokak lambaları birden yanıyor
Kaldırımlarda yağmur kokusu
Ben sana mecburum sen yoksun. (…)

Üçüncü Şahsın Şiiri

gözlerin gözlerime değince
felâketim olurdu ağlardım
beni sevmiyordun bilirdim
bir sevdiğin vardı duyardım
çöp gibi bir oğlan ipince
hayırsızın biriydi fikrimce
ne vakit karşımda görsem
öldüreceğimden korkardım
felâketim olurdu ağlardım

ne vakit maçka’dan geçsem
limanda hep gemiler olurdu
ağaçlar kuş gibi gülerdi
bir rüzgâr aklımı alırdı
sessizce bir cıgara yakardın
parmaklarımın ucunu yakardın
kirpiklerini eğerdin bakardın
üşürdüm içim ürperirdi
felâketim olurdu ağlardım (…)
Tiyatro Kursu izmir  – Yaratıcı drama kursu izmir

Comments are closed.